Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni
Uczniowie z klas 4-6 przeszli Trasą Turystyczną z Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Dodatkową atrakcją była przeprawa łodzią.
Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni nie jest zwykłą wycieczką szkolną, to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni, obejmujące poziom August oraz poziom Sienkiewicz. Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i budowie geologicznej, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.
Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawia, że zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowią niecodzienną lekcję historii.
Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków sprawiają, że przedstawione w ten sposób informacje utrwalają się na dłużej i są wyjątkowym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkolnej ławie.
Uczniowie z klas 7-8 przeszli nową trasą "SOLNY ŚWIADEK" - Multisensoryczna Trasa Turystyczna.
Ta multisensoryczna trasa turystyczna zabrała dzieci w podróż przez podziemne góry i labirynt korytarzy bocheńskiej kopalni, gdzie dotknęli tajemnicy przeszłości. Na ich drodze stanął duch kopalni.
Ubierając pełny ekwipunek górniczy - lampę, hełm i pochłaniacz, uczniowie poczuli się jak prawdziwy górnik schodzący do kopalni. Rozpoczęli swoją przygodę w wyjątkowym miejscu, przy szybie Sutoris – najstarszym czynnym szybie bocheńskiej kopalni, a do podziemnego świata zeszli schodami! W trakcie zwiedzania uczniowie poznali więcej postaci związanych z bocheńskimi legendami. Dzięki nowoczesnej technologii, było to całkiem nowe doświadczenie.
Trasa "Solny Świadek" jest to forma zwiedzania dla osób od 13 roku życia. Trasa "Solny Świadek" wymaga dobrej kondycji fizycznej, ale warto podjąć ten wysiłek. Uczniowie sami się o tym przekonają. Obrazy średniowiecznych górników pracujących w labiryncie korytarzy ożyją przed ich oczami. Poczują atmosferę ciężkiej pracy i niebezpieczeństwa, które czyhały na nich za każdym zakrętem. Zobaczą nie tylko ogrom pracy, jaką wykonywali górnicy, ale także piękno przyrody. Wszystkie formacje skalne odkryte przez górników są niepowtarzalnym widokiem, którego nie znajdą nigdzie indziej.