Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach

 

Nawigacja

Deklaracja dostępności

Nasza szkoła Historia szkoły Szare Szeregi Było, nie minęło

O szkole

Było, nie minęło

Niniejsza podstrona będzie poświęcona ważnym wydarzeniom, które miały miejsce w naszej (i nie tylko) szkole na przestrzeni ostatnich lat. Oprócz sprawozdań zapraszać będziemy  także do oglądania fotografii dokumentujących opisywane wydarzenia.

Na początek opowiemy o wyjazdach naszych uczniów na Złazy Szarych Szeregów na Lubogoszczy.

ZŁAZY SZARYCH SZEREGÓW NA LUBOGOSZCZY.

W czerwcu 2005 roku nasza szkoła otrzymała imię Szarych Szeregów. W tym też okresie nawiązalismy współpracę z Krakowskim Oddziałem Stowarzyszenia Szarych Szeregów. W jej ramach uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły biorą udział w różnorakich imprezach organizowanych przez członków Stowarzyszenia. Uczestniczyliśmy m. in. w odsłonięciu tablicy poswięconej druhowi Kazimierzowi Lisińskiemu na Skałce, promocjach książek poświęconych Szarym Szeregom, od lat jesteśmy także zapraszani na uroczyste spotkania opłatkowe czy wielkanocne organizowane w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Rakowickiej. Bralismy także udział w uroczystosciach rocznicowych - np. z okazji 70 rocznicy powstania Szarych Szeregów.

Z kolei członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w kilku uroczystościach organizowanych przez szkołę - nadanie imienia, wręczenie sztandaru czy ślubowanie uczniów klasy I.

We wrześniu 2006 roku otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tradycyjnym, organizowanym od kilkunastu lat Złazie Szarych Szeregów na Lubogoszczy. Znajduje się tam (nieopodal Mszany Dolnej) przepięknie położony ośrodek wypoczynkowo-turystyczny administrowany przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. W tym położonym w Beskidzie Wyspowym miejscu od kilkunastu lat organizowane są spotkania, w których biorą udział kombatanci Szarych Szeregów i młodzież szkolna ze szkół noszących imię Szarych Szeregów.

I właśnie w połowie września 2006 r. grupa uczniów z naszej szkoły po raz pierwszy wzięła udział w tym spotkaniu. Kilka dni spędzonych w górach przyniosło nam nie tylko wrażenia natury estetycznej, ale przede wszystkim wrażenia związane zobcowaniem z historią. Spotkania z członkami Szarych Szeregów uswiadomiły naszym uczniom wagę wydarzeń sprzed lat i ich wpływ na życie nas wszystkich. Oczywiscie nie mogło zabraknąć spotkan z rówieśnikami, zabaw, wycieczek i wieczornych ognisk.

Od roku 2006 zapraszani jesteśmy na kolejne złazy. Co roku spotykamy się z szaroszeregowcami, harcerzami i uczniami szkół noszących imię Szarych Szeregów. Zawsze, bez względu na pogodę, są to spotkania, które przybliżają nam wiedzę o czasach "wielkiej pogardy". Jest to także okazja do beztroskiej zabawy, bowiem o to też walczyli nasi rówieśnicy w latach II wojny światowej. Jest czas na chwilę zadumy, uczestnictwo w harcerskiej mszy świętej, ale także na wspólną zabawę przy ognisku lub (jeżeli pogoda nie dopisze) przy kominku.

Trzeba dodać, że nasze wyjazdy na Lubogoszcz nie odbyły się bez życzliwosci ludzi dobrej woli. To członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Krakowie, a zwłaszcza druhna Barbara Pajor i druh Władysław Zawiślak, to pan dyrektor Zdzisław Tracz z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego i pani Agnieszka Grochal, nauczycielka KSOS, to także pani Maria Grzęda, kierowniczka bazy.

W roku 2006 naszą szkołę reprezentowali Małgorzata Sypień, Beata Woźniczka, Justyna Kiereś, Aneta Kołodziejczyk, Łukasz Kosałka i Rafał Domagalski.

W 2007 r. - Beata Woźniczka, Sylwia Lis, Rafał Domagalski, Mateusz Karnia i Łukasz Kruczek.

2008 r. - Klaudia Góralczyk, Monika Góralczyk, Marta Kiereś, Klaudia Tarsa, Kamil Kobędzowski, Sebastian Góralczyk, Kamil Cerek i Przemysław Warchala.

2009 r. - Karina Fundament, Sandra Patoła, Weronika Góralczyk, Patrycja Madej, Patrycja Pietrzyk, Dominik Basoń, Kamil Cerek, Bartosz Furgalski, Przemysław Warchala, Krystian Wykurz i Maruisz Kruczek.

2010 r. - Weronika Góralczyk, Weronika Mucha, Patrycja Pietrzyk, Angelika Duszyc, Karolina Jasiówka, Mariusz Kruczek, Adrian Gil i Michał Siuta.

Opiekę nad dziećmi co roku sprawuje pan Andrzej Wołowczyk oraz pani dyrektor Krystyna Kubis.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W październiku 2007 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

Wyjazd ten mógł odbyć się dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiego Kuratorium Oświaty w ramach akcji "Podróże kulturalno-historyczne w czasie i przestrzeni".

Program zwiedzania stolicy był bardzo bogaty. W ciągu trzech dni pobytu w Warszawie udało nam się zobaczyć właściwie wszystkie najbardziej charakterystyczne miejsca stolicy Polski. Na trasie naszego zwiedzania nie mogło zabraknąć Grobu Nieznanego Żołnierza, Pałacu Kultury i Nauki (gdzie oprócz podziwiania panoramy miasta z XXX piętra mogliśmy zwiedzić interaktywną wystawę "Zabawy z Ensteinem"), Muzeum Narodowego i położonego po sąsiedzku Muzeum Wojska Polskiego.

W czasie spacerów po stolicy zawitaliśmy pod gmach Sejmu i Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Jednak najbardziej oczekiwanym momentem tego dnia była przejażdżka warszawskim metrem. Mogliśmy także podziwiać stojącą na środku jednego z warszawskich placów palmę. Na trasie naszej wędrówki nie mogło zabraknąć wizyty na warszawskiej Starówce, gdzie zobaczyliśmy (na Rynku Starego Miasta)  pomnik warszawskiej Syrenki.

Wielu wrażeń dostarczył nam spacer po Łazienkach Królewskich - Pałac na Wyspie, Teatr na Wodzie, pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder to tylko niektóre miejsca, w które odwiedziliśmy podczas pięknego jesiennego popołudnia.

Nie mogło zabraknąć akcentów związanych z naszym patronem - Szarymi Szeregami. Byliśmy pod Arsenałem, miejscu chyba najbardziej znanej zbrojnej akcji harcerzy z lat okupacji, chwila zadumy towarzyszyła nam przy Pomniku Małego Powstańca. Szczególnych wrażeń dostarczyła nam właściwie już wieczorno-nocna wizyta na Powązkach, w kwaterze harcerskiej. To własnie tam spoczywają harcerze Szarych Szeregów - "Zośka", "Rudy", "Alek" i wielu innych. Każdy z nas zapalił na ich grobach znicz.

Ostatnim punktem programu była wizyta na Zamku Królewskim. Niektórzy uznali, że komnaty zamku warszawskiego są piękniejsze od komnat wawelskich.

Jeszcze tylko spojrzenie w strone stojącego samotnie na swej kolumnie króla Zygmunta i nadszedł czas powrotu do Sieciechowic.

Dla uczniów naszej szkoły była to niepowtarzalna okazja poznania naszej stolicy. Wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wspomnień i wrażeń.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowali nauczyciele Edyta Siwek i Andrzej Wołowczyk.

Nadanie szkole imienia Szarych Szeregów.   

                  Dzień 4 czerwca 2005 roku był wielkim świętem Szkoły Podstawowej w Sieciechowicach. W tym dniu nasza szkoła otrzymała imię Szarych Szeregów. Wydarzenie to stanowiło ukoronowanie kilkumiesięcznych starań i przygotowań, w które zaangażowani byli wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności - uczniowie, rodzice i nauczyciele.

                  Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą koncelebrowana przez proboszcza naszej parafii księdza kanonika Mieczysława Stachurskiego oraz kapelana ZHP ojca Zdzisława Płuskę i kapelana kombatantów Szarych Szeregów ojca Roberta Jasiulewicza, który wygłosił także piękną, związaną z naszym patronem, homilię.

                  Wójt gminy Iwanowice, pan Zbigniew Tomaszek, wręczył pani dyrektor Krystynie Kubis akt nadający naszej szkole imię Szarych Szeregów. W budynku szkoły została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa.

                  Uczniowie naszej szkoły przygotowali na uroczystość specjalny montaż słowno-muzyczny poświęcony naszemu patronowi. Oglądający go goście, a zwłaszcza członkowie Szarych Szeregów nie kryli swego wzruszenia. W samej szkole można było oglądnąć także wystawę poświęcona Szarym Szeregom, udostępnioną przez Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

                  Na koniec nasi goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad przygotowany przez naszych rodziców. 

Opuszczając naszą szkołę znamienici goście wpisywali się do Księgi Pamiątkowej:

"Było pięknie! Dziękuję - jestem szczerze wzruszony!"

"Niech przesłanie Szarych Szeregów - kochaj rodziców, swoich nauczycieli i swoja ojczyznę - stanie się dla waszych uczniów i nauczycieli drogowskazem na dalsze życie"

"Nie znam takich słów, którymi mógłbym wyrazić podziw dla tego, co zobaczyłem i usłyszałem. Było to niezapomniane przeżycie."

"Wielkie uznanie dla Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów. Ogromna porcja wzruszeń - wielkie dzięki"

"Aby idee patrona szkoły były drogowskazem w realizacji zadań wychowawczych"

Życzę, aby wartości, ideały, marzenia i obowiązki harcerzy Szarych Szeregów towarzyszyły pracy szkoły, wychowywaniu dzieci i młodzieży i przyszłych pokoleń szkoły." 

Wręczenie sztandaru.

10 czerwca 2006 roku w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach miała miejsce podniosła uroczystość przekazania szkolnej społeczności sztandaru ufundowanego przez rodziców.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele parafialnym p/w św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach, odprawiona przez księdza proboszcza Mieczysława Stachurskiego, w trakcie której poświęcono sztandar.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli na teren szkoły, gdzie przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar na ręce pani dyrektor Krystyny Kubis. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar.

Zaproszeni goście, wśród nich rodzice, członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Małopolski Wicekurator Oświaty, Wójt Gminy Iwanowice, Przewodniczący Rady Gminy, przedstawiciele społeczności lokalnej nie kryli swej radości z racji uczestniczenia w tej pięknej i wzruszającej uroczystości i jednocześnie nie szczędzili życzeń sukcesów w nauce i pracy dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Uczniowie naszej szkoły przedstawili, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli, program artystyczny poświęcony ideałom Szarych Szeregów - patrona Szkoły Podstawowej w Sieciechowicach.

" I dał łaskawy Bóg, że mogliśmy dziś z Wami świętować i śpiewać: I będziem szli przez Polskę Szarymi Szeregami..."

                                                                                                                                                                                    (członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów)

"...Bardzo się cieszę, że społeczność szkolna z szacunkiem i czcią podchodzi do kwestii tradycji i historii szkoły. Dyrekcji i Gronu pedagogicznemu życzę, by powyższa uroczystość inspirowała ich do przekazywania dziedzictwa placówki. Uczniom życzę, by spoglądając na sztandar stale towarzyszyło im przesłanie Adama Asnyka: ...Ale nie niszczcie miłości ołtarzy, na nich sie jeszcze święty ogień żarzy. i miłość ludzka tam stoi na straży. I wy winniście im cześć. "

                                                                                                                                                        (z listu Małopolskiego Kuratora Oświaty Józefa Rostworowskiego)

"...Niechaj ten wspaniały sztandar jednoczy całą społeczność i będzie drogowskazem Waszego postępowania"

                                                                                                                                                                                         (Wójt Gminy Iwanowice Zbigniew Tomaszek)

 

"Szare Szeregi to piękna karta polskiego ruchu oporu. Szare Szeregi to także tragiczna konieczność tamtych czasów. Szare Szeregi to skrajnie wymagający egzamin z patriotyzmu. Życzę uczniom tej szkoły, współczesnemu młodemu pokoleniu, by ich egzamin z patriotyzmu miał inny wymiar."

                                                                                                                                                                         (Małopolski Wicekurator Oświaty Andrzej Markiewicz)

 

"W imieniu Rady Gminy Iwanowice i swoim własnym serdecznie za zaproszenie na przepiękna uroczystość. Sztandar to symbol jedności, szeroko pojętej wspólnoty. Niechaj cała społeczność szkolna osiąga wyznaczone cele. niechaj cieszy sie uznaniem."

                                                                                                                                                               (Przewodniczący Rady Gminy Iwanowice Bogusław Miśkiewicz)